اوبونتو را داخل مرورگرتان ببینید

آموزش نصب Ubuntu 12.10

سعی کردم نصب سیتم عامل اوبونتو رو با راه‌های مختلف شرح بدم تا بهونه‌ای برای استفاده نکردن از این دنیای آزاد نمونه!

ساسان : «و منطقی باشید. اگر اولین بار است که اوبونتو نصب می‌کنید، درک کنید که عوض کردن سیستم‌عامل تغییر بزرگی است و برای کنار آمدن با محیط جدید باید وقت کافی بگذارید. اوبونتو هم مانند دیگر برنامه‌ها ممکن است کمبودهایی داشته باشد و با نصبش قرار نیست معجره‌ای رخ دهد.
رایانه‌ها برای ساده‌تر کردن زندگی ما ساخته شده‌اند، پس اگر با استفاده از ویندوز یا OS X خوش‌حال‌ترید از همان‌ها استفاده کنید. امیدوارم لحظات خوشی را با اوبونتو تجربه کنید.»

قبل از نصب اوبونتو:

قبل از انتشار Ubuntu 12.10 نسخه‌ی Ubuntu 12.04 LTS رونمایی شد.
Ubuntu 12.04 LTS همانگونه که از اسمش پیداست، (Long-Term Support) پشتیبانی بلند مدت ۵ساله دارد که از April 2012 شروع شد. اما Ubuntu 12.10 پستیبانی ۲ساله دارد.

اوبونتو هم در نسخه ۳۲بیتی و هم در نسخه ۶۴بیتی موجود است که برای کاربر خانگی نسخه ۳۲بیتی پیشنهاد میشود.

دانلود سیستم عامل اوبونتو برای همگان رایگان و آزاد است اما اگر مایل به خرید DVD اوبونتو هستید، قیمت آن فقط£4.71 است.

میتوانید سیستم عامل اوبونتو رو در کنار سیستم عامل ویندوز هم نصب کنید.

نصب اوبونتو:

همواره میتوانید آخرین نسخه‌ی اوبونتو را از سایت Ubuntu.com دریافت کنید.

بهترین روش برای نصب اوبونتو به نظر من اینه که:
۱- هارد سیستمتون رو قبل از نصب، پارتیشن بندی و برای نصب آماده کنید.
۲- اوبونتو را به تنهایی داشته باشید. (فقط یک سیستم عامل نصب کنید)
۲-۱- اگر میخواهید هم ویندوز و هم اوبونتو را در کنار هم داشته باشید، نخست ویندوز و سپس اوبونتو را نصب کنید که به مشکل برخورد نکنید.


برای شروع DVD اوبونتو را داخل DVD-ROM بذارید و سیستم رو با اون بوت (Boot) کنید.

شما میتونید اوبونتو رو به صورت زنده ببینید، بدون اینکه تغییری روی سیستم شما ایجاد بشه. اوبونتو این قابلیت رو به شما میده که قبل از نصب اون رو امتحان کنید و با ویژگی‌هاش آشنا بشید. برای اینکار گزینه‌ی Try Ubuntu رو بزنید.

اگر آماده نصب اوبونتو هستید گزینه‌ی Install Ubuntu رو بزنید و همچنین میتونید زبان هنگام نصب رو تغییر بدید که اگه روی فارسی بذارید بعضی از نوشته‌ها فارسی میشن.

پیشنهاد میکنم اگر نسخه‌ی 12.04 LTS رو دارید و قصد دارید آپدیت کنید، Try Ubuntu رو نزنید و یکراست از گزینه Install Ubuntu به مرحله بعد برید، چون ممکنه درآینده به مشکل بربخورید.

برای نصب اوبونتو 4.8GB فضا بیشتر نیاز نیست، البته حداقل فضای مورد نیاز هست که درآینده با نصب برنامه‌ها به فضای بیشتر نیاز پیدا خواهید کرد که درمورد آن بیشتر توضیح میدم.

اگر فضای کافی برای نصب موجود باشد و شما به اینترنت متصل باشد مثل شکل تیک سبز رنگ دیده میشود اما اگر به هر دلیلی فضای کافی نداشته باشید یا اینترنت شما وصل نباشد یا هردو، تیک‌های مربوطه به شکل ضربدر مشکی دیده میشود که فقط درمورد نبودن فضای کافی برای نصب، قادر به نصب اوبونتو نمیباشید.

Download update while installing در هنگام نصب، اگر بسته‌ای جدیدتر از بسته‌ی موجود از روی اینترنت پیدا کند، اوبونتو اقدام به دانلود نصب اون بسته از روی اینترنت میکند.
چون سرعت اینترنت در کشور مناسب نیست بهتر است از این گزینه چشم پوشی کنید. درآینده هم میشود بهصورت دستی بسته‌ها را بروز کرد.

Install this third-party software در هنگام نصب کدهای (مخازن) مربوط به پخش موزیک و ویدئو نصب میشود.
این مورد رو هم درآینده به صورت دستی میتوان اضافه کرد.

پیشنهاد میکنم برای نصب آسانتر اوبونتو اینترنت خودتون رو قطع کنید تا تمام مراحل از روی DVD انجام شود تا کم و زیاد شدن سرعت اینترنت در هنگام نصب مشکل ساز نشه!
برای اینکار میتونید شبکه اینترنت خودتون رو قطع کنید(تیک Enable Networking رو بردارید) تا اینترنت شما در هنگام نصب قطع باشد.

با کلیک روی Continue به مرحله دیگر میرویم.

مهمترین مرحله نصب اوبونتو، این مرحله ست. با یکم دقت میتونید راحت اوبونتو رو اونجوری که دلتون میخواد نصب و استفاده کنید.

۱- هیچگونه سیستم عاملی نداریم!
در این حالت دو گزینه برای ما نمایش داده میشود.
۱-۱-
Erase disk and install Ubuntu همه‌ی اطلاعات روی هارد سیستم رو پاک میکنه و اوبونتو رو نصب میکنه.
مراقب اطلاعاتتون باشید! این گزینه تمامشون رو پاک میکنه ...

۱-۱-۱- Encrypt the new Ubuntu installation for security اطلاعات رو به صورت رمزنگاری شده در میاره که اگر سیستم شما به هر دلیلی دست کس دیگه‌ای افتاد نتونه از اطلاعات موجود استفاده کنه و در مرحله‌ی بعد از شما یه گذرواژه میگیره که هر دفعه که سیستم رو راه‌اندازی میکنید باید اون رو بزنید. فراموش کردن این گذرواژه یعنی از دست دادن تمام اطلاعت! که اصلا پیشنهاد خوبی برای کاربران خانگی نیست. +
۱-۱-۲- Use LVM with the new Ubuntu installation توضیح این مورد خیلی زیاده. کوتاه بگم، قابلیتی که در لینوکس وجود داره و میتونه بدونه پارتیشن کردن به هر کاربر(در هر لینوکس) فضا اختصاص بده، بدون اینکه کاربرها به اطلاعات هم دسترسی داشته باشن(یعنی داشتن بیشترین فضا برای /home). فقط ادمین دسترسی داره. خیلی خوبه اما اصلا پیشنهاد نمیکنم. +

۱-۲- Something else برای پارتیشن بندی از این گزینه استفاده میکنیم. که میتونید پارتیشن برای نصب اوبونتو و پارتیشن برای اطلاعات و ... بسازیم.
پیشنهاد من برای نصب اوبونتو از این گزینه است.

۲- از پیش یک اوبونتو نصب داشتیم!
در این حالت چند گزینه برای ما نمایش داده میشود.
۲-۱-
Upgrade Ubuntu 12.04 LTS to Ubuntu 12.10 اوبونتو ۴۰.۲۱ به اوبونتو ۰۱.۲۱ ارتقا میابد. اطلاعات موجود در هارد سیستم تغییری نمیکنند فقط نتظیمات سیستم عامل تغییر پیدا میکنند.
گاهی ممکن است این گزینه فعال نباشد، که اگر مراحل نصب رو از اول دوباره انجام دهید یا سیستم رو ریستارت کنید و از اول انجام دهید ممکن است این گزینه فعال شود.

۲-۲- Install Ubuntu 12.10 alongside Ubuntu 12.04 LTS با انتخاب این گزینه میتونید اوبونتو قبلی رو نگه دارید (اگر فضای کافی برای نصب سیستم عامل جدید باشد) و در کنار اون اوبونتو ۰۱.۲۱ رو نصب کنید. تمامی اطلاعات روی هارد سیستم تغییری پیدا نمیکنند و هر بار زمان روشن شدن سیستم این انتخاب به شما داده میشود که از کدام سیستم عامل استفاده کنید.

۲-۳- Erase Ubuntu 12.04 LTS and reinstall همه‌ی اطلاعات روی هارد سیستم و سیستم عامل قبلی رو پاک میکنه و اوبونتو رو نصب میکنه. که پیشنهاد نمیشه.
مراقب اطلاعاتتون باشید! این گزینه تمامشون رو پاک میکنه ...
۲-۳-۱-
Encrypt the new Ubuntu installation for security (توصیحات در شماره ۱)
۲-۳-۲- Use LVM with the new Ubuntu installation (توصیحات در شماره ۱)

۲-۴- Something else برای پارتیشن بندی از این گزینه استفاده میکنیم. که میتونید پارتیشن برای نصب اوبونتو و پارتیشن برای اطلاعات و ... بسازیم.(وانتخاب کنیم روی کدام پارتیشن نصب شود)
پیشنهاد من برای نصب اوبونتو از این گزینه است.

۳- از پیش یک ویندوز نصب داشته باشیم!
در این حالت چند گزینه برای ما نمایش داده میشود.
۳-۱-
Install Ubuntu alongside Windows 8 با اتنخاب این گزینه میتونید در کنار ویندوز، اوبونتو نصب کنید. تمامی اطلاعات روی هارد سیستم تغییری پیدا نمیکنند و هر بار زمان روشن شدن سیستم این انتخاب به شما داده میشود که از کدام سیستم عامل استفاده کنید.

۳-۲- Replace Windows 8 with Ubuntu همه‌ی اطلاعات روی هارد سیستم و سیستم عامل قبلی رو پاک میکنه و اوبونتو رو نصب میکنه. که پیشنهاد نمیشه.
مراقب اطلاعاتتون باشید! این گزینه تمامشون رو پاک میکنه ...
۳-۲-۱-
Encrypt the new Ubuntu installation for security (توصیحات در شماره ۱)
۳-۲-۲- Use LVM with the new Ubuntu installation (توصیحات در شماره ۱)

۳-۳- Something else برای پارتیشن بندی از این گزینه استفاده میکنیم. که میتونید پارتیشن برای نصب اوبونتو و پارتیشن برای اطلاعات و ... بسازیم.(وانتخاب کنیم روی کدام پارتیشن نصب شود)
پیشنهاد من برای نصب اوبونتو از این گزینه است.

۴- از پیش یک ویندوز و یک اوبونتو نصب داشته باشیم!
در این حالت چند گزینه برای ما نمایش داده میشود.
۴-۱-
Upgrade Ubuntu 12.04 LTS to Ubuntu 12.10 اوبونتو ۴۰.۲۱ به اوبونتو ۰۱.۲۱ ارتقا میابد. اطلاعات موجود در هارد سیستم تغییری نمیکنند فقط نتظیمات سیستم عامل تغییر پیدا میکنند.
گاهی ممکن است این گزینه فعال نباشد، که اگر مراحل نصب رو از اول دوباره انجام دهید یا سیستم رو ریستارت کنید و از اول انجام دهید ممکن است این گزینه فعال شود.

۴-۲- Erase Ubuntu 12.04 LTS and reinstall این گزینه اوبونتو ی قبلی رو با تمام اطلاعات مربوط به سیستم عامل اوبونتو ی قبلی را پاک میکند و بجای اون اوبونتو ۰۱.۲۱ را در کنار ویندوز نصب میکند.

۴-۳- Erase everything and reinstall همه‌ی اطلاعات روی هارد سیستم و سیستم عامل‌های قبلی رو پاک میکنه و اوبونتو رو نصب میکنه. که پیشنهاد نمیشه.
مراقب اطلاعاتتون باشید! این گزینه تمامشون رو پاک میکنه ...
۴-۳-۱-
Encrypt the new Ubuntu installation for security (توصیحات در شماره ۱)
۴-۳-۲- Use LVM with the new Ubuntu installation (توصیحات در شماره ۱)

۴-۴- Something else برای پارتیشن بندی از این گزینه استفاده میکنیم. که میتونید پارتیشن برای نصب اوبونتو و پارتیشن برای اطلاعات و ... بسازیم.(وانتخاب کنیم روی کدام پارتیشن نصب شود)
پیشنهاد من برای نصب اوبونتو از این گزینه است.

Something else رو انتخاب میکنیم و روی Continue کلیک میکنیم.

و اما Something else ...
این قسمت دقت زیادی لازم داره، اگر هم جایی اشتباه کردید، تا زمانی که روی دکمه Install Nowکلیک نکردید میتونید اشتباهتون رو درست کنید. اگر مراحل رو مثل آموزش پیش برید هیچ مشکلی بوجود نمیاد.

در اینجا فرض میکنیم هارد ما هنوز هیچ پارتیشنی ندارد و گنجایش نزدیک به 21GB را داراست.
شما هارد با هر گنجایشی رو میتونید با اندازه‌ی دلخواه پارتیشن کنید.

روی New Partition Table… کلیک میکنیم.


به شما هشدار میدهد که آیا میخواهید تمام گنجایش را به پارتیشن خالی تبدیل کنید؟ که قبول میکنیم و روی Continue کلیک میکنیم.


از این مرحله به بعد شرایط درست کردن پارتیشن برای نصب اوبونتو، تنها، با ویندوز، بدون ویندوز و... یکسان خواهد بود فقط گنجایش‌ها متفاوت است.

در هر شرایطی که هستید چه با ویندوز، چه با اوبونتو، چه با ویندوز و اوبونتو و چه بدون سیستم عاملدنبال Free Space میگردیم و با این فضا پارتیشن های خودمون رو میسازیم.

برای اوبونتو لازم است که پارتیشن‌های زیر رو بسازیم:
۱- ext4: برای نصب اوبونتو (از 4.8GB به بالا معمولا 20GB پیشنهاد من 50GB)۲- swap area: چیزی شبیه به RAM سیستم (از 500MB به بالا معمولا 2GB پیشنهاد من 5GB)(۳- home: برای ذخیره اطلاعات جانبی (کل گنجایش باقی مانده پیشنهاد من استفاده از ntfs) )

برای ایجاد یک پارتیشن جدید روی +
برای حذف یک پارتیشن روی برای انجام تغییرات یک پارتیشن روی change..اگر هم کار نادرستی انجام دادید میتونید از کلید Revert استفاده کنید. تا به حالت اولیه بازگردد.

برای درست کردن یک پارتیشن جدید، روی علامت + در سمت چپ کلیک میکنیم.

برای ساخت پارتیشن ext4 به این صورت عمل میکنیم.
در قسمت size : گنجایش دلخواه را وارد میکنیم (من 8GB وارد کردم. 1024*8=8192).در قسمت type : Primary را انتخاب میکنیم.در قسمت Location : Beginning را انتخاب میکنیم.در قسمت use as : Ext4 را انتخاب میکنیم.در قسمت Mount point : / را انتخاب میکنیم.
روی Ok کلیک میکنیم.

برای ساخت پارتیشن swap area به این صورت عمل میکنیم.
در قسمت size : گنجایش دلخواه را وارد میکنیم (من 1GB وارد کردم. 1024*1=1024).در قسمت type : Logical را انتخاب میکنیم.در قسمت Location : Beginning را انتخاب میکنیم.در قسمت use as : swap area را انتخاب میکنیم.
روی Ok کلیک میکنیم.

دقت داشته باشید تیک مربوط به فورمت پارتیشن ext4 خورده باشد.
گنجایش آزاد اضافه رو هم میتونید پارتیشن /home بسازید.اگر هم کار نادرستی انجام دادید میتونید از کلید Revert استفاده کنید تا به حالت اولیه بازگردد.
توضیحات اضافی مربوط به پارتیشن بندی رو هم میتونید اینجا بخونید.
در ادامه روی Install Now کلیک میکنیم.

در اینجا باید موقعیت جغرافیایی خودتون رو مشخص کنید.
اگر New York بود به Tehran تغییر بدید.

زبان موردنظر خودتون رو انتخاب کنید.
اگر روی English (US) بود به Persian تغییر بدید.

در اینجا مشخصات دلخواه و گذرواژه خودتون رو انتخاب کنید و روی Continue کلیک کنید.

شکیبا باشید تا نصب اوبونتو تمام شود ...

بعد از به پایان رسیدن عملیات نصب از شما خواسته میشود سیستم را ریستارت کنید.
روی Restart Now کلیک میکنیم.

اگر پیشتر ویندوز نصب کرده باشید، صفحه‌ی گراب (GRUB) به شما امکان انتخاب سیستم عامل رو میدهد.
از منو Ubuntu را انتخاب و کلید Enter را فشار دهید.

گذرواژه خودتون رو وارد کنید تا وارد اوبونتو شوید.

تبریک میگم، امیدوارم از این دنیای آزاد لذت ببرید ...

از زبان Ubuntu.com

۱- در هنگام نصب حتما در قسمت پارتیشن کردن دقت کنید.
۲- اگر میخواهید هم ویندوز و هم اوبونتو را داشته باشید حتما ویندوز رو قبل از اوبونتو نصب کنید تا مشکل گراب پیدا نکنید.

+ ۹۱/۰۸/۲۳ســــــــــینا |